1111Y1K00160KQT
Mfr.Part #
1111Y1K00160KQT
Description
CAP CER 16PF 1KV C0G/NP0 1111
Capacitance :
16pF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1111Y1K00160KQT
Knowles Syfer 1111Y1K00160KQT
FlexiCap™ 16pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111Y1K00160KQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
1111Y1K00160KQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm