1111Y1001P60CQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1111Y1001P60CQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.6PF 100V C0G/NP0 1111
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Capacitance :
1.6pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FlexiCap™
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±0.25pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
1111Y1001P60CQT
Knowles Syfer 1111Y1001P60CQT
FlexiCap™ 1.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111Y1001P60CQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1111Y1001P60CQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm