1111J5001P90BUT
Mfr.Part #
1111J5001P90BUT
Description
CAP CER 1.9PF 500V C0G/NP0 1111
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
1.9pF
Datasheets
1111J5001P90BUT
Knowles Syfer 1111J5001P90BUT
1.9pF 500V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111J5001P90BUT Overview
This device's program size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1111J5001P90BUT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm