1111J2K01P40HQT
Mfr.Part #
1111J2K01P40HQT
Description
CAP CER 1.4PF 2000V C0G/NP0 1111
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Tolerance :
±0.05pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
1.4pF
Datasheets
1111J2K01P40HQT
Knowles Syfer 1111J2K01P40HQT
1.4pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111J2K01P40HQT Overview
A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
1111J2K01P40HQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm