1111J2503P90HQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1111J2503P90HQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.9PF 250V C0G/NP0 1111
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
3.9pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Voltage - Rated :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.05pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1111J2503P90HQT
Knowles Syfer 1111J2503P90HQT
3.9pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111J2503P90HQT Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
1111J2503P90HQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm