1111J2500560GQT
Mfr.Part #
1111J2500560GQT
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 1111
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Capacitance :
56pF
Datasheets
1111J2500560GQT
Knowles Syfer 1111J2500560GQT
56pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111J2500560GQT Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
1111J2500560GQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm