1111J2500222GQT
Mfr.Part #
1111J2500222GQT
Description
CAP CER 2200PF 250V C0G/NP0 1111
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated DC :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Dielectric :
C0G
Datasheets
1111J2500222GQT
Knowles Syfer 1111J2500222GQT
2200pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111J2500222GQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 250V, it can operate.
1111J2500222GQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V