1111J2500181GQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1111J2500181GQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 250V C0G/NP0 1111
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Feature :
High Q, Low Loss
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
180pF
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Datasheets
1111J2500181GQT
Knowles Syfer 1111J2500181GQT
180pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111J2500181GQT Overview
This device's program size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1111J2500181GQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm