1111J2500122GQT
Mfr.Part #
1111J2500122GQT
Description
CAP CER 1200PF 250V C0G/NP0 1111
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
1200pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Datasheets
1111J2500122GQT
Knowles Syfer 1111J2500122GQT
1200pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
1111J2500122GQT Overview
A program's size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.
1111J2500122GQT Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V