11072M-12-2-1-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
11072M-12-2-1-1
Manufacturer
CnC Tech
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Stock
153
In Stock :
153
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Shell Size - Insert :
M12-12
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Nickel
Voltage - Rated :
30V
Current Rating (Amps) :
1.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
3.00μin 0.076μm
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
11072M-12-2-1-1
CnC Tech 11072M-12-2-1-1
Receptacle, Male Pins Copper Alloy Panel Mount 12 Positions Solder Cup Gold Nickel A Threaded
11072M-12-2-1-1 Overview
11072M-12-2-1-1 Features
11072M-12-2-1-1 Applications
There are a lot of CNC Tech
11072M-12-2-1-1 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER