10XSR-36S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10XSR-36S
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT 10POS IDC 36AWG TIN
Manufacturer :
JST
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
10
Total Number of Contacts :
10
Wire Type :
Discrete
Wire/Cable Gauge :
36 AWG
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Cable Termination :
IDC
Pitch :
0.024 0.60mm
Mixed Contacts :
No
Termination Type :
IDC
Series :
XSR
DIN Conformance :
Contact Finish :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Closed End, Strain Relief
Color :
Natural
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle
MIL Conformance :
Wire Gauge :
36 AWG