10KR-D6S-P
Mfr.Part #
10KR-D6S-P
Manufacturer
JST
Description
CONN SOCKET 10POS IDC 26AWG TIN
Stock
270
In Stock :
270
Manufacturer :
JST
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Cable Termination :
IDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Rows :
1
Series :
KRD
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Additional Feature :
LOW PROFILE
Mixed Contacts :
No
Published :
2010
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Option :
GENERAL PURPOSE
Wire Gauge :
26 AWG
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Connector Type :
Socket
Contact Finish :
Tin
MIL Conformance :
Wire Type :
Discrete
Color :
Natural
Pbfree Code :
yes
Termination Type :
IDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Type :
Female Socket
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Pitch :
0.079 2.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0