10KENG3SA
Mfr.Part #
10KENG3SA
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
3
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - IEC :
115/250VAC
Series :
KEN
Current Rating :
10A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
IEC Conformance :
No
Mount :
Panel, Snap in
Connector Style :
IEC 320-C14
Number of Positions :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
No
Termination :
Quick Connect
Voltage - Rated AC :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.45mm x 21.90mm
Accomodates a Fuse :
Panel Thickness :
0.031 ~ 0.063 0.79mm ~ 1.60mm