10HS23B823K
Mfr.Part #
10HS23B823K
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.082UF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Dielectric Material :
Ceramic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
6.89mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
11.94mm
Lead Style :
Straight
Lead Pitch :
9.525mm
Reference Standard :
MIL-PRF-49467
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.375 9.52mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
9.52mm
Packaging :
Bulk
Series :
HS RAD-LDD Space X7R HV
Package / Case :
Radial
Published :
Feature :
High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.082µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.470Lx0.270W 11.94mmx6.86mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
10HS23B823K
HS RAD-LDD Space X7R HV 0.082μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.470Lx0.270W 11.94mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
10HS23B823K Overview
Programs on this device are of 0.470Lx0.270W 11.94mmx6.86mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
10HS23B823K Features
a size/dimension of 0.470Lx0.270W 11.94mmx6.86mm