10CPV120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10CPV120
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Hockey Puck
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 90-140V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Load Current :
10A
Max Operating Temperature :
80°C
Package / Case :
Hockey Puck
Published :
Throw Configuration :
SPST
Voltage - Load :
90V~140V
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Output Type :
AC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
4 Weeks
Min Operating Temperature :
-30°C
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Screw
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
0V~5VDC
Series :
CPV
Relay Type :
Relay
Number of Pins :
8
Datasheets
10CPV120
10CPV120 datasheet pdf and Solid State Relays product details from Sensata-Crydom stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V