109RZM010M
Mfr.Part #
109RZM010M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Leakage Current :
3mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
10000µF
Published :
e3
Impedance :
75mOhm
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
2.2A
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Custom Capabilities :
Tape and Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Mount :
Series :
RZM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Tan Delta :
0.4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
109RZM010M
Cornell Dubilier Electronics 109RZM010M
RZM 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can