109KBM010M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109KBM010M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.992A @ 120Hz
Capacitance :
10000µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Leakage Current :
1mA
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.37
Series :
KBM
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
18mOhm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
3.52A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
61mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Datasheets
109KBM010M
Cornell Dubilier Electronics 109KBM010M
KBM 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can