1090N3-28V
Mfr.Part #
1090N3-28V
Description
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT
Product Category :
Approval Agency :
CSA, UL
Lamp Color :
Amber
Factory Lead Time :
14 Weeks
Type :
Incandescent
Color :
Orange
Mount :
Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
28V
Panel Cutout Dimensions :
0.50 (12.70mm)
Lens Style :
Round with Flat Top
Series :
1090N
Body Material :
Nylon
Termination Style :
Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
Datasheets
1090N3-28V
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING