1090DX5-28V
Mfr.Part #
1090DX5-28V
Description
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT
Lens Style :
Round with Domed Top
Published :
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
HTS Code :
Mount :
Wire
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Termination :
Wire Leads
Number of Functions :
1
Overall Height :
5.08mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lamp Color :
Green
Termination Style :
Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
Panel Cutout Dimensions :
0.50 (12.70mm)
Series :
1090D
Voltage :
28V
Datasheets
1090DX5-28V
Introducing Visual Communications Company, LLC 1090DX5-28V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Type:Incandescent, Voltage:28V, 1090DX5-28V pinout, 1090DX5-28V datasheet PDF, 1090DX5-28V amp .Beyond Visual Communications Company, LLC 1090DX5-28V ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING