1090DX5-12V
Mfr.Part #
1090DX5-12V
Description
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT
Round
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Series :
1090D
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Type :
Incandescent
HTS Code :
Mount :
Wire
Overall Height :
5.08mm
Termination :
Wire Leads
Configuration :
Single
Termination Style :
Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
Panel Cutout Dimensions :
0.50 (12.70mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
12V
Lamp Color :
Green
Lens Style :
Round with Domed Top
Datasheets
1090DX5-12V
Introducing Visual Communications Company, LLC 1090DX5-12V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Type:Incandescent, Voltage:12V, 1090DX5-12V pinout, 1090DX5-12V datasheet PDF, 1090DX5-12V amp .Beyond Visual Communications Company, LLC 1090DX5-12V ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING