108R-563H
Mfr.Part #
108R-563H
Description
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD
Height :
1.91mm
Test Frequency :
2.5MHz
JESD-609 Code :
e4
Max DC Current :
33mA
Tolerance :
±3%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Inductance :
56μH
Size / Dimension :
0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
DC Resistance (DCR) :
23Ohm Max
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Q Factor :
30
Depth :
2.79mm
Current Rating :
33mA
Height Seated (Max) :
0.075 1.91mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
8.5MHz
Datasheets
108R-563H
108R-563H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD