108R-273HS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
108R-273HS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
55mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.91mm
Height Seated (Max) :
0.075 1.91mm
Package / Case :
Nonstandard, 2 Lead
Construction :
Epoxy Encapsulated
Tolerance :
±3%
Current Rating :
55mA
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Termination :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
32
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
108R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
32 @ 2.5MHz
Weight :
50.008559mg
Case/Size Code :
Depth :
2.79mm
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Inductance :
27μH
JESD-609 Code :
e1
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
2.5MHz
Material - Core :
Iron
Mount :
Surface Mount
Shielding :
No
Datasheets
108R-273HS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD