108R-183H
Mfr.Part #
108R-183H
Description
FIXED IND 18UH 75MA 4.4 OHM SMD
DC Resistance (DCR) :
4.4Ohm Max
Current Rating :
75mA
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.075 1.91mm
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±3%
Published :
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
Max DC Current :
75mA
Height :
1.91mm
Inductance :
18μH
Depth :
2.79mm
Q @ Freq :
32 @ 2.5MHz
1
Q Factor :
32
Datasheets
108R-183H
108R-183H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD