1085-MMBT100A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1085-MMBT100A
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
500mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 10mA 1V
Frequency - Transition :
250MHz
Current - Collector Cutoff (Max) :
50nA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Type :
NPN
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
350mW
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
45V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
400mV @ 20mA, 200mA
Datasheets
1085-MMBT100A
NPN -55°C~150°C TJ 50nA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Tape & Reel (TR) Surface Mount
1085-MMBT100A Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 300 @ 10mA 1V.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 400mV @ 20mA, 200mA.This device displays a 45V maximum voltage - Collector Emitter Breakdown.
1085-MMBT100A Features
the DC current gain for this device is 300 @ 10mA 1V
the vce saturation(Max) is 400mV @ 20mA, 200mA