1008R-682F
Mfr.Part #
1008R-682F
Description
FIXED IND 6.8UH 274MA 2 OHM SMD
Test Frequency :
7.9MHz
Depth :
2.66mm
Frequency - Self Resonant :
35MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Tolerance :
±1%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Inductance :
6.8μH
Q Factor :
30
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Height :
2.41mm
Current Rating :
274mA
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
274mA
2-SMD, J-Lead
Case Code (Metric) :
Datasheets
1008R-682F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD