1008R-681F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008R-681F
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 680NH 760MA 260MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
680nH
Material - Core :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Published :
Case/Size Code :
Height :
2.41mm
Current Rating :
760mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
HTS Code :
Tolerance :
±1%
Series :
1008R
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Frequency - Self Resonant :
175MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Shielding :
No
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.66mm
Max DC Current :
760mA
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Test Frequency :
25MHz
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Q Factor :
40
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
45 Weeks
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Case Code (Imperial) :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
1008R-681F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD