1008R-562F
Mfr.Part #
1008R-562F
Description
FIXED IND 5.6UH 312MA 1.54OHM SM
Inductance :
5.6μH
Depth :
2.66mm
Case Code (Metric) :
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Max DC Current :
312mA
DC Resistance (DCR) :
1.54Ohm Max
Test Frequency :
7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Frequency - Self Resonant :
44MHz
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Current Rating :
312mA
Height :
2.41mm
Datasheets
1008R-562F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD