1008R-561J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008R-561J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 808MA 230MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
808mA
Shielding :
No
Tolerance :
±5%
Q Factor :
40
Published :
Terminal Shape :
J BEND
Factory Lead Time :
45 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e1
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Height :
2.41mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
560nH
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
25MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
808mA
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Series :
1008R
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
195MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Depth :
2.66mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Datasheets
1008R-561J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD