1008R-561H
Mfr.Part #
1008R-561H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 560NH 808MA 230MOHM SM
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Height :
2.41mm
Q Factor :
40
Tolerance :
±3%
Packing Method :
TR
Current Rating :
808mA
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Pins :
Test Frequency :
25MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.66mm
Frequency - Self Resonant :
195MHz
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Max DC Current :
808mA
Inductance :
560nH
No
Case/Size Code :
Datasheets
1008R-561H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD