1008R-472F
Mfr.Part #
1008R-472F
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35OHM SM
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Max DC Current :
334mA
Frequency - Self Resonant :
47MHz
DC Resistance (DCR) :
1.35Ohm Max
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Number of Functions :
1
Case Code (Metric) :
Inductance :
4.7μH
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Height :
2.41mm
Current Rating :
334mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.66mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Packing Method :
TR
RF INDUCTOR
Number of Pins :
Test Frequency :
7.9MHz
Datasheets
1008R-472F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD