1008R-392H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008R-392H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9UH 354MA 1.2OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
354mA
Current Rating :
354mA
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
45 Weeks
Q Factor :
30
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Height :
2.41mm
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Depth :
2.66mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Terminal Shape :
J BEND
Shielding :
No
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±3%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Test Frequency :
7.9MHz
HTS Code :
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Number of Pins :
2
Frequency - Self Resonant :
57MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Series :
1008R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Inductance :
3.9μH
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
1008R-392H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD