1008R-272F
Mfr.Part #
1008R-272F
Description
FIXED IND 2.7UH 413MA 880MOHM SM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
413mA
EAR99
Case Code (Imperial) :
Max DC Current :
413mA
Height :
2.41mm
Depth :
2.66mm
Frequency - Self Resonant :
62MHz
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
DC Resistance (DCR) :
880mOhm Max
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Test Frequency :
7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Q Factor :
30
Inductance :
2.7μH
Tolerance :
±1%
Datasheets
1008R-272F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD