1008R-271G
Mfr.Part #
1008R-271G
Description
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD
Inductance :
270nH
Frequency - Self Resonant :
375MHz
Current Rating :
1A
Tolerance :
±2%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Max DC Current :
1A
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Depth :
2.66mm
Q Factor :
40
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Test Frequency :
25MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case/Size Code :
Height :
2.41mm
Datasheets
1008R-271G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD