1008R-271F
Mfr.Part #
1008R-271F
Description
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD
Frequency - Self Resonant :
375MHz
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Tolerance :
±1%
Depth :
2.66mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Inductance :
270nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Current Rating :
1A
Max DC Current :
1A
Test Frequency :
25MHz
Q Factor :
40
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Datasheets
1008R-271F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD