1008R-183G
Mfr.Part #
1008R-183G
Description
FIXED IND 18UH 173MA 5 OHM SMD
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.66mm
Inductance :
18μH
DC Resistance (DCR) :
5Ohm Max
Tolerance :
±2%
Current Rating :
173mA
Max DC Current :
173mA
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Height :
2.41mm
Datasheets
1008R-183G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD