1008R-182F
Mfr.Part #
1008R-182F
Description
FIXED IND 1.8UH 457MA 720MOHM SM
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Height :
2.41mm
Case/Size Code :
Depth :
2.66mm
Q Factor :
30
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
JESD-609 Code :
e1
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Inductance :
1.8μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
DC Resistance (DCR) :
720mOhm Max
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
J BEND
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
457mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
457mA
Frequency - Self Resonant :
76MHz
Ferrite
Number of Functions :
1
1008R
Number of Terminations :
2
Datasheets
1008R-182F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD