1008R-181F
Mfr.Part #
1008R-181F
Description
FIXED IND 180NH 1.119A 120 MOHM
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Height :
2.41mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
1.119A
Test Frequency :
25MHz
Depth :
2.66mm
Inductance :
180nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Frequency - Self Resonant :
550MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Max DC Current :
1.119A
Tolerance :
±1%
Q Factor :
40
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Datasheets
1008R-181F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD