1008R-153J
Mfr.Part #
1008R-153J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
2.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Current Rating :
194mA
Max DC Current :
194mA
Inductance :
15μH
Depth :
2.66mm
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q Factor :
30
Construction :
RECTANGULAR
Height :
2.41mm
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, 13 INCH
Datasheets
1008R-153J
API Delevan 1008R-153J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD