1008R-153G
Mfr.Part #
1008R-153G
Description
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Depth :
2.66mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Height :
2.41mm
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Published :
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Case/Size Code :
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
2.5MHz
Current Rating :
194mA
Inductance :
15μH
Q Factor :
30
Max DC Current :
194mA
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1008R-153G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD