1008R-151J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008R-151J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150NH 1.168A 110 MOHM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Test Frequency :
25MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Current Rating :
1.168A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
No
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e1
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Radiation Hardening :
No
Height :
2.41mm
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
650MHz
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q Factor :
40
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
2.66mm
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
45 Weeks
Number of Pins :
2
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Max DC Current :
1.168A
Inductance :
150nH
Series :
1008R
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1008R-151J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD