1008R-151H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008R-151H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150NH 1.168A 110 MOHM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
150nH
Case/Size Code :
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Shielding :
No
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e1
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Factory Lead Time :
45 Weeks
Test Frequency :
25MHz
Depth :
2.66mm
Current Rating :
1.168A
Height :
2.41mm
Number of Pins :
2
Q Factor :
40
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Number of Terminations :
2
Published :
Max DC Current :
1.168A
Frequency - Self Resonant :
650MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Series :
1008R
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±3%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
1008R-151H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD