1008R-122G
Mfr.Part #
1008R-122G
Description
FIXED IND 1.2UH 591MA 430MOHM SM
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Test Frequency :
7.9MHz
Tolerance :
±2%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Inductance :
1.2μH
DC Resistance (DCR) :
430mOhm Max
Height :
2.41mm
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Depth :
2.66mm
Current Rating :
591mA
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q Factor :
30
Max DC Current :
591mA
Datasheets
1008R-122G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD