1008R-121J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008R-121J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120NH 1.225A 100 MOHM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±5%
Series :
1008R
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
45 Weeks
Inductance :
120nH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
1.225A
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Radiation Hardening :
No
Shielding :
No
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Q Factor :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Depth :
2.66mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Number of Functions :
1
Height :
2.41mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Current Rating :
1.225A
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Frequency - Self Resonant :
750MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
25MHz
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Case/Size Code :
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
JESD-609 Code :
e1
Datasheets
1008R-121J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD