1008R-103J
Mfr.Part #
1008R-103J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 10UH 245MA 2.5 OHM SMD
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Frequency - Self Resonant :
28MHz
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm Max
DUAL ENDED
Lead Free :
Lead Free
Inductance :
10μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
245mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Depth :
2.66mm
Construction :
RECTANGULAR
Q Factor :
30
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating :
245mA
Height :
2.413mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Datasheets
1008R-103J
API Delevan 1008R-103J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD