1008R-103G
Mfr.Part #
1008R-103G
Description
FIXED IND 10UH 245MA 2.5 OHM SMD
Material - Core :
Ferrite
Height :
2.41mm
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Q Factor :
30
Current Rating :
245mA
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Depth :
2.66mm
Max DC Current :
245mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
7.9MHz
Inductance :
10μH
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
28MHz
Datasheets
1008R-103G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD