1008R-101G
Mfr.Part #
1008R-101G
Description
FIXED IND 100NH 728MA 230MOHM SM
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Q Factor :
15
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Tolerance :
±2%
Frequency - Self Resonant :
550MHz
Material - Core :
Phenolic
Height :
2.41mm
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Q @ Freq :
15 @ 25MHz
Inductance :
100nH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
728mA
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Current Rating :
728mA
Depth :
2.66mm
Test Frequency :
25MHz
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Datasheets
1008R-101G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD