1008R-039M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008R-039M
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9NH 1.562A 50MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
1.562A
Q Factor :
40
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
2.66mm
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
40 @ 50MHz
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Phenolic
Series :
1008R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
JESD-609 Code :
e1
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
2.7GHz
Inductance :
3.9nH
Published :
Test Frequency :
50MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
1.562A
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Height :
2.41mm
Factory Lead Time :
45 Weeks
Shielding :
yes
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Datasheets
1008R-039M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD