1008R-018M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008R-018M
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Q Factor :
40
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Material - Core :
Phenolic
JESD-609 Code :
e1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Test Frequency :
50MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
45 Weeks
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Current Rating :
1.562A
Shielding :
yes
Termination :
SMD/SMT
Depth :
2.66mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
1.562A
Inductance :
1.8nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height :
2.41mm
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Q @ Freq :
40 @ 50MHz
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR, 13 INCH
Frequency - Self Resonant :
2.7GHz
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
J BEND
Series :
1008R
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Datasheets
1008R-018M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD