1008LS-822XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008LS-822XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
Material - Core :
Ceramic, Ferrite
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
DC Resistance (DCR) :
2.65Ohm Max
Package :
Strip
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Inductance :
8.2 µH
Current Rating (Amps) :
330 mA
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Series :
1008LS
Features :
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Q @ Freq :
37 @ 7.9MHz
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Datasheets
1008LS-822XJRC
COILCRAFT 1008LS-822XJRC
1008LS-822XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD