1008LS-502XJRC
Mfr.Part #
1008LS-502XJRC
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Ratings :
AEC-Q200
Product :
RF Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
30MHz
DC Resistance (DCR) :
2.2Ohm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Inductance :
5 μH
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Current Rating (Amps) :
360 mA
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
25 @ 7.9MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
1008LS-502XJRC
COILCRAFT 1008LS-502XJRC
1008LS-502XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD